logo

# Сатира

Ковачевски: Ги одмрзнавме цените затоа што граѓаните не можеа да ги дотрошат зголемените плати

насловна слика

Огромните суми што граѓаните ги заштедија додека цените беа замрзнати, во комбинација со галопирачкиот раст на просечната плата, стабилната економија и постојаните инвестиции од странски џиновски компании, според премиерот Ковачевски создале услови Владата да ги одмрзне цените на нафтата и основните прехранбени производи и со тоа да им помогне да се ослободат од насобраните пари.  

 

- Месециве наназад, многу мои блиски, а и не толку блиски соработници, роднини и пријатели ми се пожалија дека откако станав премиер и ги замрзнав цените, не можат да потрошат ни третина од платата. И тоа кога ќе се насобере, не е мала сума. Па треба да мислиш што ќе ѝ правиш, каде ќе ја чуваш, што ако ти ја најдат од УЈП...само стресови да ти прави. И токму затоа, најмногу за вашето ментално здравје, решивме да создадеме услови во кои нема да ви остане ни денар од платата. – изјави премиерот Ковачевски за медиумите.

 

На пресот беа присутни и неколку десетици обични членови на владејачката СДСМ, кои иако, како што ни рекоа - не се конкретно запознаени со феноменот „останата плата од минатиот месец“, сметаат дека одмрзнувањето на цените е логичен чекор, посебно за време на летните горештини.

Коментари

Q28Orf2wUYxGvVaMzEZtQrC1k18BKUe2rOSPq0T1

Tocno edvaj ovaj mesec potrosiv 1/3 od godisnata plata

TNmmAbZwHoGZ6QacQe9THSAMzSYFdSv3BBQij3gb

Jas ovoj mesec potrosiv +1/3 od plata, a ne znam od kaj mi se parite (ke da se od kartickite).

DdE9FMFcEW46WPfnJEdkGREBeErcHdB8q3hrLeM8

Dobro se izrazivte ,,vasite bliski i ne tolku bliski nemozele da si ja poteosat platata,,Sto so obicniot narod???

xC7JO1t8J415MYIyAdR0jIkIuvc3MkD9zJjvhklU

SI IGRATE SO OBICNIOT NAROD I SIROMAVIOT...SRAMOTA...

Кирил

Срамота, се 100 посто покачи те и малку ви е, што да каже обичниот граѓанин, срамота

V0jdQtjaLMlnMMMSawZxMd7zMW9goSTe0ZfxeF7I

Sramna izjava na premier, si igra majtap so natodot kako da se debili🤮

E2G694rLIj4PNwKmfommf2evKSzCQWF8p4td87I8

👿ic ne im e sram ic 😈

ck2fF5BwsCMbm3x6UDSBwTWoURcFWC4hsyjCGnTN

Ne im e sram si teraat na niv kako im odgovara a nego prasuvaat narodot kako prezivuvaat so tie malecki plati

gDRfm81R6W1pl1ujevF7aMGjuiu95g96BLKavZPp

Марионето, си се откачил од врвките. Јас живеам со 10.000 денари. Тога тие како мене, што не ги убиете одма? Него ги осудувате да умрат од глад..??

g3E4ME5Z2C13fSxLqTxJUpow5CEzaLlHsCe6c9cC

Што е ова.??? Заебанција..??

Зоран

Klinika

91GXhp9Gmd5rGORAkDWzyJgaw8riqRXTbVTgmxyw

Ept3n zabega

91GXhp9Gmd5rGORAkDWzyJgaw8riqRXTbVTgmxyw

Ept3n zabega

ub1yu402LZ1Ga6J1EUKe8H5DPlpcbCFzNYx05NVv

DALI E ova vistina ili nekoj se sheguva

qmZz5rHQ2mIATH2rmK7dIRTIFJ4KctlNTUHocs6x

Sramota

qmZz5rHQ2mIATH2rmK7dIRTIFJ4KctlNTUHocs6x

Neli vi e sram koi zastedeni pari sto post se Kaci se koj pari osymnaj iladi

Диано

haha

EKNRLtdWMYLehHvIkoXVW49jDvXRqJys9DeCP4yl

Dali znae sto zboruva

Илинка

Skriena kamera...

y7Om310wGW5tP9IZIGlWWdzTyS1ZQQKZvTDhuYYw

Dali e ovoj toçen ili mu trba treba psihatriska pomosh

ZFceDEU3m84Gzgxqr4EY29xgFihrcwRnym8uX98Z

Што судба имаме се поненормални и лудаци да ја водат Македонија

PilsENikyrFIEjk73p0Gmq7fqxNUBVGQaALjjwHc

Како не се срамиш да зборуваш дека ни останувале пари не можеме да сврземе крај со крај а ти уште се потсмеваш на сиромавиот народ кој не може лебче да си купи срамота ова ли е држава ова е грабизам на секој можен начин гледате да ни ги земете и тие пари што ни ги давате ама госпот да ви плати

UEG2L3azL4Wjl1Gzfvp3M05xrz6Y9vkkA9kGPMYD

Бог е семоќен тој нека им суди зошто што и да кажеме не веруваат бидеќи не осетиле на своја кожа.

91GXhp9Gmd5rGORAkDWzyJgaw8riqRXTbVTgmxyw

A be brat ti epten zabega

bKJLikYbp7FblzwQ0HBHumBNAVgO15BLa4lWHUuj

Koj bliski brat sestra itnProsetaj po firmi pa prasaj go rabotnijot

tM8gphcPOm4TCBeNjVoxWwpqGYBoOvO5z10fLCdV

SRAMOTA SI IGRATE KAKO SAKATE SO NAPATENIOV NAROD 😭😭😭

L1ihqhN336E7pvVlFBB4h5J2DNwF5C8U4TYcXV9C

Сега само е за одење во Русија

L1ihqhN336E7pvVlFBB4h5J2DNwF5C8U4TYcXV9C

Мајката муе само за Русија да се иде ако не прими Путин

JmEhwgHf9PQzg2J10nsN43maXBphnM8nPfyoBlSb

Ако мо

Владо

koj i da go vodi sajtov kapa dole, bumerive so znaat samo fb da uklucat site nasednaa

Кирил

Да не ти се верува!!! Не од за*банцијава на „корпорација.мк“, туку од коментариве!?

ClZjSQTc0nF6uzuVbIXlfHwyc9MisPtkJSWpQCr4

Sramota

L51BVndnANom0uJljJxvYietB8f6QeLaR7RcEWye

Kako negoe sram da zboruva za negovata bagra okolu nego sto neznaat kolku pari imaat kolku kradat nemozele edna tretina da potrosat sram da imj a ne kazuva po kolku zemaat kako negoe zal zaobicniot graganin nemozeme meseco da go pomineme jas so 10000 nenzija nemozeme da preziveeme za lekovi smetki a za jadekne nema treba da ie sram nemozeme da ziveeme site sme bolni od nezdravo rakovodstvo ke umreme ke bideme ibez xrana bez struja bez voda sramota negoe sram taka da zboruva za zalniot narod

Администратор

Ovoj kako da nema mozok sto drugo da se kaze

qiuM9ceT4SrtjvanTLQ6AIhoZm7D7IQU127nnTHP

Не е чудо што сме 100 години назад од развиените, чудо е како не чело на држава застанува банда од кретени кои немаат врска со стварноста, толпа идиоти кои не знаат дека немаат ни просечна интелигенција, тоа е чудото како можеидиот да стане водач на држава !!!а

eVUTyN2pdOWJf7WEywT9H7FxHZIzsCFYO93Xygrf

Bog neka nie napomos

qbkifo145DRRxwi8cIdKHaA5FhJGIB87mTxRO8Xm

JA PROCITAV IZJAVATA NA PREMIEROT! AMA KAKO VO SON NE SKONCENTRIRAN PAK SE VRATIV OD POCETOKOT GOLEMA SRAMOTA LUGE DODEKA LUGETO SEUSTE PARTISKI SE PREPUCUVAAT TOA E SVE POGOLEMA SANSATA ZA MANIPULIRANJE SO NIV! OSVESTETESE LUGE! IZLEZETE NA 18 JUNI BEZ RAZLIKA NA PARTIJA DA SE ZAUSTAVI SEETO OVAA STO SE SLUCUA POSLEDNITE GODINI!


Остави коментар