logo

# Сатира

ЕУ СЕ ПРЕМИСЛИ: Вратете си го името и ќе ве примиме во унијата

насловна слика

Откако пред неколку дена нѐ пресече со изјавата дека земјава нема да стане дел од ЕУ додека не го реши спорот со Бугарија, еврокомесарот Вархеји денес ни влеа нова надеж за брз влез во европското семејство. 

Имено, тој во своето обраќање до Владата и граѓаните на Нашата земја, објасни дека по направените анализи, Европската комисија заклучила дека ако се чека решавање на спорот со Бугарија, во најдобар случај земјава ќе добие датум за преговори во 2051, па затоа ни препорача да си го вратиме старото име ако сакаме европска перспектива.

- Не сакаме да бидеме лицемерни и да ви даваме лажна надеж дека со новото име ќе ве примиме побрзо. Нам ни се потребни стабилни и достоинствени членки, а не држави кои попуштаат под притисок. Па ви се молам, во 21 век некој да ви кажува како да се викате е навистина апсурдно! Каде го има тоа? Вратете си го старото име и вратите ви се отворени. – рече еврокомесарот Вархеји.

Тој додаде дека и кога се менувало името, заедно со колегите од ЕУ, сакале да интервенираат и да спречат потпишување на договор кој само ќе отвори повеќе спорови, но како вистински европјани, решиле да не се мешаат во внатрешните работи, туку да го кажат своето мислење 3 години подоцна.

Коментари

Dvb5UI1EMdB2IJIVJiGZXvr6kMU5F8y9F3cOLVSc

Купишта гној тешко е да се исчистат!

C5NAD66P3VaR25rY6DDMw2GUBOQVQ4Jcqs9UBdvR

оти ми се љутиш бе, иљче? јас само посочив дека си рециклираш „вицевите“, не те натерав да го сториш тоа.

XFH9EhoYUuFkyqVJvGVmkR7CF5pa60ORnwlFKaNy

bullshit

XFH9EhoYUuFkyqVJvGVmkR7CF5pa60ORnwlFKaNy

bullshit zoshto baba merkel doagashe bah togash

NQboPVEAWhW9x3ApSBGyrODYUjTJwqCLt9eNKKpv

си ират со нас кур ташак

VS8pRZ0MY02qIzbu27RdALIRnXdG6V8ma3MXi9u9

Затоа се шетаакако мешетари уште кој недоде да не убедува ама власта малоумни не го праша паметниот Македонски народ

Зоран

Народот кажа на референдумот. Ама сдсдуизадви мафијата, сад нацито и еу беа решени да ни го сменат името. Всушност, ужте од 1993 сдс работеше на таа агенда на западот и јунанистанските денејци цигани...

SU8fGtgnKlxGCRVWy7GrUYK1T9IiZjiUKZhb6eoA

Bezkicmenjaci na koj kako mu odgovara taka pravi zatoa pocnaa da vitkat kicmi

uD526rEhWuPynnDad3akDmaW17ev72ItcAKrEY7L

Миш лажа е?

0RRuStuD73ghxygpabLQC1f2vT12b5zb2uoFMOlN

Pu, pu ne vazi. Aj odnovo.

Администратор

Kako ne I'm se smaci od ova licemerije !?!

vPshuEmRBlMF8NF6xuDhXkNoYtAFjviA8OVL0dyJ

i treba da se vrati vistinskoto ime i da se stavi prespanskiot dogovor vo miruvanje-pa koga ke ne primat vo eu-ako im smeta tolku neka se aktivira dodavkata

o7cmU0ENRMt5fU1gdkphzKlEk9lhQvbDs8mIypHA

ЈАС БЕВ. СИГУРНА ДЕКА. ЗА. БРЗО. ВРЕМЕ. ЌЕ. МУ. РЕЧАТ. НА. ИЗРОДОТ. МУРТИНСКИТЕ. ДА. НИ. ГО. ВРАТИ. СТАРОТО. ИМЕ. МА. МАКЕДОНИЈА. ВРАТОТ. ДА. МУ. СЕ. СКРШИ. И. РАЦЕТЕ. И. НОЗЕТЕ. ДА. ИМ. СЕ. ИСУШАТ ШТО СИ. ИГРААТ. СО. МАКЕДОНСКИЈОТ НАРОД. И. СО. ИМЕТО. МА. НАШАТА. НАЈМИЛА. И. САКАНА. МАЈКА. МАКЕДОНИЈА. ВИ КАЖУВАМ. ЧАСТ. ПОСКОРО. ЌЕ. НИ. СЕ. ВРАТИ НАШЕТО. ИСКОНСКА. И. НЕПРОЦЕНЛИВО ИМЕ. САМО. МАКЕДОНИЈА

Администратор

Е за инает, нема да го вратиме... Ќе го смениме по незнам којпат и ќе се наречеме - Macedonia, како 51ва Американска Држава ... Па поп*шете го

R1EsmAeqIJLdECdCR0N9iLOvfDRzB34Q1Pa2WhpX

Da ti es smeni Koba

R1EsmAeqIJLdECdCR0N9iLOvfDRzB34Q1Pa2WhpX

Da ti es smeni Ko


Остави коментар