logo

# Сатира

Дали Баба Ванѓа ја предвиде титулата на Меси???

насловна слика

Предвидувањата на Баба Ванѓа секоја година се докажуваат како вистинти. После стотиците точно предвидени настани, екипата на Кооперација прашува - дали Баба Ванѓа пред својата смрт предвиде дека во 2025 Владо Бучковски ќе седне на преговарачка маса да преговара за "трејд" понуда во која ние ја добиваме тврдокорната македонска пророчица Баба Ванѓа (родена во Струмица), а Бугарите ќе ја добијат шансата да го слават наделеку прочуениот Грчки херој Гоце Делчев (роден во Кукуш)?

 

Најверојатно не го предвидела тоа, но многу побтно е....

 

ДАЛИ БАБА ВАНЃА ЈА ПРЕДВИДЕ ТИТУЛАТА СВЕТСКИ ПРВАК НА МЕСИ И АРГЕНТИНСКАТА РЕПРЕЗЕТНАЦИЈА???

 

"Двасет. Дваесет и два.

11 метри ќе бидат пресудни за судбината на светот.

Така велам ја.

Пред него ќе се поклони - Арапски, кметот.

По висина ко Бонапарта,

Ќе владее со светот, борбен како Спарта.

Лавовско име. Ќе владее во зиме."

 

Дали со оваа рима се предвидува светската титула на Меси?????

 

Дали со делот "Двасет. Дваесет и два. 11 метри ќе бидат пресудни за судбината на светот." Баба Ванѓа предвидела дека во 2022 година ќе има пенали од 11 метри кои ќе бидат пресудни за шампионската титула???

Дали со делот "Пред него ќе се поклони - Арапски, кметот." Баба Ванѓа предвидела дека Арапските лидери ќе го крунисаат Меси со титула на светското првенство во Катар???

 

А дали со делот: "По висина ко Бонапарта, Ќе владее со светот, борбен како Спарта. Лавовско име. Ќе владее во зиме." Баба Ванѓа вели дека спартанската храброст на овој низок лик ќе му донесе светска титула? Дали во делот "Лавовско име." таа предвидела дека баш ЛЕО ќе биде шампион? Дали го предвиде и тоа дека ова ќе биде првото светско првенство што ќе се игра во зима со делот "Ќе владее во зиме." ???

 

...секако дека не, го измисливме ова сега за пет секунди.

Дај не кликајте на секакви статии што зборат за Баба Ванѓа, мислам не е ваљда дека женава предвидела БУКВАЛНО се и сешто, ваљда и она си рекла "Ок е, 2022 е далеку, ќе предвидам до 2012 т аму негде 21 декември нека биде, ме мрзи да гледам подалеку" или шо ти знам...

 

 

Коментари

D20Cujhl8PUtaClrPEvxNOnCZUKZZrfxhxRpUb9X

Искрено, по опширно пребарување низ мрежата - најдов само еден легитимен извор кој е целосно посветен на Баба Ванѓа - https://www.baba-vanga.com Блогот цитира познати бугарски и светски научници, уметници, поети, музичари, политичари, спортисти итн. кои имале лична средба со Баба Ванѓа во 70-тите, 80-тите и 90-тите години. Така, јас сум многу повеќе склон да верувам во информациите што доаѓаат од изворот, отколку во нешто што штотуку е објавено на интернет. Сите други таблоиди и големите блогови на весници создаваат содржина за да привлечат посетители на нивните сајтови. Како и да е - на блогот Баба Ванѓа ги напишаа следните предвидувања кои всушност се остварија: • Почетокот на Втората светска војна и последиците • Датумот на кој умре цар Борис 3 (бугарски крал од 1918-1943) • Распадот на Чехословачка • Немирите во Либан (1968) • Војната во Никарагва (1979) • Кипарскиот конфликт во 1974 г • Изборот на Индира Ганди и нејзината краткотрајна смрт • Распадот на Советскиот Сојуз • Распадот на Југославија • Унијата на Источна и Западна Германија • Изборната победа на Борис Елцин • Нуклеарната катастрофа во Чернобил (Украина) • Датумот кога умре Сталин • Нападите на САД на 11 септември 2001 година • 44-тиот претседател на САД ќе биде црнец • Катастрофата на руската подморница „Курск“. • Конфликтите во Сирија • Враќањето на Симеон Саскобурготски II во Бугарија Еве одличен цитат на Жени Костадинова - таа ги напиша некои од најдлабоките и најинформативните книги за делата на Баба Ванѓа. „Навистина е многу тажно што има толку многу публикации кои погрешно ги цитираат предвидувањата на Баба Ванѓа. Секој си прави свои бизарни предвидувања, или би ги измешал нејзините вистински зборови со нивните фиктивни приказни, а сето тоа е само искривувачко во многу На негативен начин, вистинската слика на нашата пророчица, како и нејзините феноменални дарови и мудрост, но тоа не е невообичаено за големите луѓе - нивните митови обично го надживуваат самиот човек и она што го оставил на овој свет. За повеќе од 20 години истражување за животот и делата на Баба Ванѓа, никогаш не сум сретнал ниту еден човек да раскаже за некое од горенаведените предвидувања. Од каде ги зедоа? Кои се нивните извори? Секогаш кога зборувам за предвидување дадено од Баба Ванѓа, ја наведувам личноста на која таа го кажала и кога е кажано. Баба Ванѓа беше исклучително внимателна кому ќе сподели какви било нејзини предвидувања бидејќи многу добро знаеше дека многу луѓе ќе злоупотребуваат со тоа. Имаше такви луѓе кои шират погрешни информации во име на пророчицата дури и кога таа беше жива. Денес, за жал, кога Баба Ванѓа повеќе не е присутна во физичкиот свет, таа не може да се брани од апсурдни изјави кои имаат за цел да шират страв меѓу луѓето. Ова е причината зошто Баба Ванѓа одбива да дава многу глобални предвидувања. Кога го направила тоа, инсистирала луѓето тоа да го чуваат во тајност. Има некои работи што требаше да се чуваат скриени“. Се надевам дека фрлив малку светлина на вашите прашања дали овие предвидувања што ги најдовте на интернет се вистинити или не!


Остави коментар